Sbohem Cinemo

10. březen 2012 | 15.05 |
› 

Přemýšlel jsem o tom už asi dva roky. V roce 1991 začal vycházet časopis Cinema. Máma mi sem tam nějaký díl koupila, hlavně když psali o nějakém filmu co jsem chtěl vidět. Vždycky, když přišel do kin nějaký hit, napsali o něm několikastránkovou recenzi, třeba o Jurském parku psali asi na deseti stranách. Nekupovala mi ji pravidelně protože jsem chtěl i spoustu jiných časopisů, třeba Bravo, Popcorn, Pop Live, později comicsy o Spidermanovi, Batmanovi, Lobovi, comicsový magazín Crew a tak podobně. Ale od ledna 2000 jsem Cinemu začal kupovat pravidelně. Bohužel její stvořitelé měli za to, že ji musí pořád nějak vylepšovat a předělávat. První rána přišla se zrušením filmových karet a od roku 2005 šla pomalu ale jistě ke dnu. Recenze začali být čím dál kratší, dnes už je odbydou jednou, maximálně dvěma stranamy, fotky z filmů také povážlivě ubily a ze Cinemy se namísto časopisu o aktuálních filmech stal jakýsi měsíčník pro pamětníky, kde se neustále vzpomíná na dávno mrtvé filmové tvůrce a staré filmy. Sem tam si o nich rád něco přečtu ale tohle je už moc.

V roce 2000 začali vycházet další dva časopisy zaměřené na filmy, Premiere a Total Film. Premiere jsem kupoval od roku 2001 až do jejího zániku v roce 2009. Krásně se četla, barevná a hezká grafika a čtivé recenze i články o natáčení, bohužel i Premiere prošla brutální proměnou a v roce 2008 se zahalila do černého, články byly tak nepřehledné, že se vám ani nechtěli číst, ale pořád to bylo lepší než dnešní Cinema. Total Film je pro mě dodnes nepřekonaný, měl prima recenze, skvělé články a spoustu informací o připravovaných filmech. A v každém díle filmový kvíz. A senzační vtípky. Ale hlavně se nezabývali jen blockbustery a uměleckýmy filmy, ale i pokleslejšímy filmy. Bohužel přestal časopis vycházet asi po devíti číslech, dodnes vlastně nevím proč.

Za nějaký čas přišly časopisy jako DVD Movie, Svět DVD a Filmag. Myslím, že dnes už přežívá jen ten Filmag, který začal kromě pravidelného měsíčníku vydávat i nepravidelné speciály jako Filmag Extra, Filmag o válce a Filmag Téma. Ke každému časopisu přidají i několik DVD, ale většinou jde o nekoukatelné braky.

Taky u nás zkoušeli vydávat slavný hororový časopis Fangoria, ale sehnal jsem jen dvě čísla, takže asi pohořeli.

Dnes už se soustředím jen na Svět filmu, který mě svýmy články a fotkami nabudí i na filmy, které mě předtím nezajímaly, na Filmstage, který je podle mě nástupce vyhořelé Cinemy a Krimi Revue, to je ale časopis s úplně jiným tématem. A ještě Filmag Extra, zaměřený na horory, ale ten si vychází jak se mu zlíbí.

Takže, po dvanácti letech věrnosti Cinemě se s ní musím rozloučit. Ne že bych na ni to kilo měsíčně neměl ale současná Cinema za to kilo prostě nestojí. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře