Vřískot 3

27. leden 2012 | 01.37 |
› 


MV5BMTgxMzg2NzQ5NV5BMl5BanBnXk Závěr nejkrvavější lázně devadesátých let.

V Hollywoodu se právě natáčí film Ostří 3 - Návrat do Woodsboro. První dva díly se inspirovaly příběhem Sidney Prescott ( Neve Campbell), dívky, která už dvakrát přežila řádění šílených zabijáků. Natačení třetího dílu se ale zkomplikuje ve chvíly kdy je zavražděn Cotton Weary ( Liev Schreiber ), muž jehož kdysi Sidney obvinila z vraždy své matky, kterou, jak se později ukázalo zavraždili Billy Loomis a Stu Macher. Sidney samotná se z druhého masakru už tak úplně nevzpamatovala, změnila si jméno, přestěhovala se do hor a žije podle hesla : Co psychopati nenajdou, nemůžou zabít. 

Detektiv který vyšetřuje vraždu Cottona požádá o spolupráci Gale Weathers ( Corteney Cox Arquette), která momentálně v Los Angeles pořádá semináře pro budoucí novináře. Záhy na to se potká s Deweym ( David Arquette ), se kterým se znovu rozešla, protože nechtěla žít ve Woodsboro. Ten teď pracuje jako poradce u filmového štábu, který točí právě Ostří 3.

Když je zavražděna herečka z filmu, je natáčení oficiálně zastaveno. To těžce nese hlavně režisér filmu Roman Bridger (Scott Foley ), pro kterého to měl být jeho první film, herečka Angelina Tyler ( Emily Mortimer ), která porazila v konkurzu několik tisíc uchazeček o roli Sidney,  Tom Prinze ( Matt Keeslar ), který měl hrát Deweyho a napravit si tak reputaci po svých skandálech a v neposlední řadě Tyson Fox ( Deon Richmond ), který nevěří, že si u filmu, jakožto černoch ještě někdy škrtne. Dewey s Gale začnou pátrat po vrahovi, časem přiberou i herečku Jennifer Jolie ( Parker Posey ), která měla hrát Gale a se kterou si Dewey podezřele dobře rozumí. Do L.A. přijede i Sidney, vrah ji v horách našel a telefonoval ji. Ve městě zjistí, že vrah na každém místě vraždy nechává fotografie její matky z doby kdy jí bylo tak dvacet, a nikdo nemá tušení co v té době dělala. Navíc je na jedné fotce napsáno : Zabil jsem ji !  Ale k její vraždě se přece přiznali Billy a Stu. Copak existuje třetí vrah ? Nebo to od začátku bylo úplně jinak ?

Je to tak, v roce 2000 přišel závěr vřískací trilogie. Film byl napjatě očekávaný a obrovsky propagovaný, já sám jsem tehdy ulítával na Vřískotu, protože jsem předchozí dva díly viděl poprvé tak rok před premiérou trojky a zamiloval jsem si je. Na trojku jsem do kina vyrazil hned dvakrát.

Vřískot 3 však obrovská očekávání tak úplně nesplnil. Je to škoda. Staré známé postavy vyloženě rádi vydíte, zajímá vás co mezitím prožili a jak to s nimi bude dál. Film má spoustu skvělých momentů, jako když se jednou scénou mihnou Jay a Tichej Bob, nebo skvělá scéna ve filmových kulisách imitujících dům, kde Sidney bydlela ve Woodsboro.

Začátek filmu už bohužel není tak povedený jako u předchozích dílů, co se naopak povedlo skvěle bylo zdvojení hrdinů, tedy '' skutečných'' lidí a herců, kteří je hrají. Zásadní problém ale je v tom že chybí ta atmosféra ohrožení všech postav.  Dialogy jsou pořád dokonale vybroušené, ale pomalu se z toho vytrácí vážnost. Některé scény, jako třeba ta kde vrah Deweyho trefí rukojetí nože z několika metrů do čela, nebo když Tyronovy podtrhne koberec, mi přijdou jako z parodie. Tenkrát bych to napsat nemohl, protože ten film měl premiéru až asi dva měsíce po Vřískotu 3, ale teď už to klidně můžu napsat : Některé scény jako kdyby vypadli ze Scary Movie.

Neve Campbell hraje traumatizovanou Sidney a hraje ji dobře.

Corteney Cox Arquette tentokrát zahrála Gale tak, že si ji možná i oblíbíte.

David Arquette jako Dewey je jako vždy dokonalý.

Z ostatních herců, kteří stojí za zmínku bych rád jmenoval hlavně Parker Posey, která je v roli Jennifer krásně švihlá, a Lance Henriksena, který si do filmografie mohl přidat zvrhlíka z Hollywoodu.

Dokonce se ( i když je mrtvý ), znovu objeví Randy ( Jamie Kennedy ), aby svým přátelům prozradil pravidla hororových trilogií. Tady jsou :

1) Vrah bude nadčlověk. Nedá se zastřelit, nedá se ubodat, ve třetí části mu prostě musíte zmrazit hlavu... vyhodit ho do povětří...

2) kdokoli v závěru trilogie může zemřít, dokonce i hlavní postavy.

 3 ) Minulolost není zapomenuta, hříchy které byli už spáchány se vrátí aby vás zničily.

Co mě dost vytočilo, tak hlavně fakt, že u filmu který se honosí přívlastkem : Nejkrvavější lázeň devadesátých let, bych čekal nějakou tu krev. Film měl bohužel velkou smůlu, že se natáčel zrovna v době kdy se odehrál už několikrát vzpomínaný masakr na střední škole Columbine. Američtí rodiče vyhlásili válku všemu násilnému, od hororů s masovými a sériovými vrahy, přes hudbu od Marilyna Mansona až ke Gothic kultuře. A Vřískot 3 do toho vletěl rovnou po hlavě. Dokonce sám režisér Wes Craven, když se ho novináři ptali jestli se někdy pustí do čtvrtého dílu, prohlásil že : " Teď, když vidím co se stalo na střední škole Columbine, jsem rád že můžu tuhle sérii co nejdřív ukončit. Myslím že je na čase aby se vřískající maska uložila k ledu, aby aspoň jedna generace mohla vyrůstat bez filmových jatek. Nikdo z nás nechce, aby se to co jsme natočili stalo ve skutečnosti a nechceme být obviňováni za řádění kdejakého maniaka,,.

No, je pravda, že Vřískot 3 měl hned po premiéřě enormní návštěvnost, mezi kterou se pár těch maniaků přece jen vmísilo. Psalo se o šestnáctiletém francouzovi, který přišel domů z kina ze Vřískotu 3, nasadil si masku a zaútočil na rodiče. Hned druhý den byl chycen jiný francouský teenager v masce, když se s nožem v ruce procházel po nádraží. V Americe došlo ke dvěma případům, kdy kluci v maskách ze Vřískotu zabili své matky. 

Stojím za tím, co zaznělo už v prvním Vřískotu : Filmy z člověka psychopata neudělaj. Ale můžou mu dodat inspiraci.

Tomuhle se těžko zabrání, lidé prostě rádi napodobují své oblíbené filmy, podívejte se na fandy Hvězdných válek nebo Star treku. Ale uvaděčky v kině těžko rozpoznaj lidi, kteří berou filmy hlavně jako zábavu a jedince kterým to v hlavě už několik let šrotuje a stačí malé popostrčení nebo nějaký nápad a je to v ....

Žádný film nestojí za lidský život, ale s logikou že filmy vražděj lidi, se můžeme rozloučit s hodně věcma v čele s biblí, která je plná svinstva...

Režie                                                         : Wes Craven
Scénář                                                      : Kevin Williams, Ehren Krueger
Hudba                                                       : Marco Beltrami
Hrají                                                          : Liev Schreiber ( Cotton Weary )
                                                                   : Roger Jackson ( Hlas v telefonu )
                                                      : Kelly Rutherford ( CHristine Hamilton )
                                                                   : Neve Campbell ( Sidney Prescott )
                                                     : Corteney Cox Arquette ( Gale Weathers )
                                                                   : Patrick Dempsey ( Mark Kincaid )
                                                                   : Scott Foley ( Roman Bridger )
                                                    : Roger Corman ( Výkoný producent )
                                                                    : Lance Henriksen ( John Milton )
                                                                    : Deon Richmond ( Tyson Fox )
                                                                    : Matt Keeslar ( Tom Prinze )
                                                                    : Jenny McCarthy ( Sarah Darling )
                                                                    : Emily Mortimer ( Angelina Tyler )
                                                                    : Parker Posey ( Jennifer Jolie )
                                                                    : David Arquette ( Dewey Riley )
                                                                    : Kevin Smith ( Tichej Bob ) 
                                                                    : Jason Mewes ( Jay )
                                                                    : Jamie Kennedy ( Randy Meeks )
                                                                    : Carrie Fischer ( Bianca )
                                                                    : Wes Craven ( Muž s kamerou )   
 Vznik                                                          : USA 2000
 Rozpočet                                                  : 40 000 000 dolarů
 Premiéra v USA                                      : 6. února 2000
 Premiéra v ČR                                        : 2. listopadu 2000
 Moje hodnocení                                      : 100 %

            

   Trailer:www.youtube.com/watch

  Videoclip: www.youtube.com/watch

Weary6odpkz5opjb6hpdz6Weary9Weary1429081_1388548487691_1651446194jsxk3hz03eeoe3ohin05z89d70piipdjsxho09hvb12j2xvGhostface5jsxhrbfj5goojfgh3429081_1388103676571_1651446194PatrickinScream3jsxkocptqfo0j0xqjsxkzdkdc4mfkxdfGhostface3gd3pkcl1eekllce3jsxji9qnx4bbjbxxjsxjgmyu0i8bgjyj

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

RE: Vřískot 3 tabby 27. 01. 2012 - 19:59
RE(2x): Vřískot 3 whysoserious 01. 02. 2012 - 19:57
RE(3x): Vřískot 3 tabby 02. 02. 2012 - 15:42
RE(4x): Vřískot 3 tabby 13. 02. 2012 - 19:57
RE(5x): Vřískot 3 whysoserious 13. 02. 2012 - 22:35
RE: Vřískot 3 tabby 14. 02. 2012 - 17:24
RE(2x): Vřískot 3 whysoserious 22. 02. 2012 - 22:22